Mario Roman castiga Hixpania Hard Enduro 2018

15.10.2018

Competiția motociclistică Hixpania Hard Enduro omologată de FIM și organizată de Club Deportivo Aguilar Off Road a avut un succes colosal și la a treia ediție care anul acesta s-a desfășurat între 12 - 14 octombrie la Aguilar de Campoo, Palencia. Este unica ocazie de a concura alături de cei mai buni piloți enduro din lume în Spania.

Evenimentul s-a derulat pe parcursul a trei zile pline de activități: competiția cu motociclete enduro a debutat cu antrenamentul non-cronometrat din Aguilar, prologul urban SuperEncierro care i-a provocat pe riderii concurenți să facă față obstacolelor artificiale amenajate strategic pe străzile orașului inclusiv pe timpul nopții, urmat de probele Campoo X-Treme și El Camino Perdido / The Lost Way.

Concurenții s-au putut înscrie la patru categorii în funcție de nivelul lor de experiență: caballeros (nivel înalt - profesioniști), arqueros (nivel mediu-înalt), escuderos (nivel mediu-jos) și hixpanos (categorie non-competitivă pentru cei cu un nivel redus de experiență). Cu excepția celor din urmă, toți participanții au trebuit în mod obligatoriu să ia parte la proba desfășurată pe străzile orașului. În urma rezultatelor, s-a hotărât poziția de plecare pentru următoarea provocare - Campoo X-Treme. Fiecare pilot (exceptându-i pe hixpanos), conform regulamentului concursului, a trebuit să realizeze trei tururi pe un traseu cu variații de dificultate, în mai puțin de 6 ore.

Proba El Camino Perdido (in traducere - Drumul pierdut) a fost gândită să semene cu „Le Mans”.

Una din noutățile evenimentului din acest an a constat în ascensiunea pe traseul final fără ajutor. În ediția precedentă, Mario Román a fost singurul rider care a completat proba fără ajutor. În 2017, pilotul motocicletei Husqvarna, Graham Jarvis, a obținut victoria în fața lui Jonny Walker (KTM) și a spaniolului Alfredo Gómez (KTM).

În ediția din weekend-ul trecut, Mario Roman a dominat de la început până la sfârșit pentru a câștiga inclusiv cursa nocturnă. Alfredo Gomez și Graham Jarvis nu au avut parte de un start la fel de bun în prolog, dar s-au luptat pentru a completa podiumul. Proaspatul campion super enduro din Portugalia, Diogo Veira a fost cel mai rapid rider in calificari si chiar a condus in primele tururi, dar cele cateva greseli ale sale l-au plasat pe locul 4.