O noua victorie pentru echipa Weller Racing

10.05.2018

Membrii echipei Weller Racing, Corry si Jason Weller, Brock Heger si Paul O'Brien au obtinut cu totii rezultate excelente in deschiderea sezonului de raliuri cu SXS-uri sportive. Prima cursa din Seriile Lucas Oil Off Road s-a desfasurat la  Wild Horse Pass Motorsports Park din Phoenix, Arizona.

O'Brien a terminat pe locul 2 la clasa Production UTV si pe 3 la clasa Turbo Production UTV. Campionul de anul trecut, Heger, s-a clasat pe locul 3 – Production, iar Jason Weller a incheiat cursa Production UTV pe 6 in timp ce sotia sa, Corry, a urcat in top 5 la clasa Turbo. Momentan, echipa concureaza pe UTV-uri Yamaha YXZ 1000R (clasa Production) si pe modele Can-Am Maverick X3 Turbo.

O noua victorie pentru echipa Weller Racing - yamaha yxz 1000r

Paul O'Brien a fost in forma buna si a concurat in ambele clase. Acesta a declarat urmatoarele: „Au fost multe provocari de intampinat, asa ca am fost prudent si am cautat sa avansez. Trebuie sa fii atent pas cu pas sau altfel vei intra in bucluc repede. Am tot suportul din partea Weller Racing. Ambii producatori au creat vehicule de top, drept pentru care sunt extrem de recunoscator”.

Cat despre Heger, acesta si-a croit drum prin cohorta de concurenti, plasandu-se pe locul 3. Acest podium il plaseaza deja intr-o pozitie buna in clasament, ca o incurajare sa vaneze al doilea titlu consecutiv.

Corry si Jason Weller participa in clasele Turbo si Production si se bazeaza unul pe celalalt pentru feedback cu privire la setup. In al doilea tur, Corry a fost nevoita sa renunte la o anvelopa. Cu toate acestea, a ajuns a cincea la steagul cu patratele, multumita longevitatii si rezistentei anvelopelor Maxxis Ceros si rotii Raceline. Pe de alta parte, Jason este multumit ca in acest raliu s-a descurcat mai bine.

„Stiam ca vrem sa concuram cu un Can-Am Maverick X3, insa nu eram siguri ce model s-ar potrivi mai bine stilului meu de pilotat si pe traseul respectiv”, preciza Corry care a participat la curse cu UTV-uri, masini SR1 si camioane Pro 4, adaugand ca alegerea modelului Maverick X3 X ds Turbo R a fost una inspirata, deoarece prefera „varianta de 64 inch care este mai ingusta decat versiunea X rs”.

Echipa se pregateste pentru urmatoarele raliuri din Seriile Lucas Oil programate pentru 19 si 20 mai pe traseul din Ensenada, Mexic.