Walker Fowler castiga la clasa XC1 ATV

24.04.2018

Walker Fowler a avut parte de o revenire stralucita cu ocazia raliurilor cu ATV-uri de la CST Tires Camp Coker Bullet GNCC.

Vremea a fost perfecta, incurajand riderii sa isi puna in valoare potentialul la Moree’s Sportsman’s Preserve, locatia care a gazduit raliurile de pe 21 aprilie din Seriile AMSOIL Grand National Cross Country. Toti ochii au fost atintiti asupra modelelor de ATV-uri din concurs si asupra pilotilor pentru a vedea cine este mai dominant in cursa.

Cand a fluturat steagul in patratele, a fost clar ca pe podium va urca nimeni altul decat pilotul WFR/GBC/Fly Racing/Yamaha, Walker Fowler. Dupa doua runde consecutive in care a ratat pozitia generala, Fowler a pus stapanire pe holeshot-ul Wiseco $250 XC1 ATV si a condus in fruntea profesionistilor la clasa XC1, aventurandu-se apoi pe traseul impadurit. Mai multi concurenti nu au avut parte de acelasi noroc, iar Fowler nu a avut in calea sa niciun obstacol care sa ii reziste, devenind lider in fiecare tur. Evolutia de sambata i-a adus a treia victorie in sezon la bordul partenerei sale YFZ450R.

Walker Fowler castiga la clasa XC1 ATV - competitie

Jarrod McClure a incheiat cursa al doilea, dupa ce a avut de infruntat conditiile uscate si traseul cu nisip cu o pondere mare. Numerosi rideri au experimentat probleme mecanice, in timp ce strategia lui McClure a urmarit in primul rand sa mentina o viteza constanta. Acest lucru i-a permis lui McClure sa obtina al treilea podium in sezonul in desfasurare.

Walker Fowler castiga la clasa XC1 ATV - gncc

Brycen Neal concurent Bneal Motorsports/CST Tires/Houser Racing a fost al cincilea in primul tur, insa s-a vazut ca nu va renunta prea usor si va incerca sa se infiltreze in grupul din frunte. Perseveranta i-a adus un bine-meritat al treilea loc pe podium.

Am amintit de faptul ca unii din pilotii initial aflati in frunte s-au lovit de probleme tehnice, usa ramanand deschisa pentru restul concurentilor din clasa XC1 Pro; a fost momentul oportun pentru ca Devon Feehan sa avanseze si sa obtina cel mai bun finish al sau de pana acum in aceasta clasa, urcand pe locul 4 in ierarhia generala. Acesta este castigatorul Campionatului XC2 Pro-Am din 2017.

Chiar in spatele lui Feehan s-a aflat Westley Wolfe. Eforturile considerabile il plaseaza in Top 5, printre pretendentii la podium. Pe de alta parte, Josh Merritt a reusit cea mai buna cursa din sezon cu un loc 6 in XC1 si se plaseaza pe pozitia a saptea in ierarhia generala.

Greg Covert si Tucker Wyatt au obtinut locurile 7, respectiv 8, urmati indeaproape de Marty Christofferson iar riderul Yamaha Cody Collier a intregit top 10.

La clasa XC2 Pro-Am, cel mai mare punctaj ii revine lui Hunter Hart, in timp ce premiul de $100 pentru holeshot-ul All Balls Racing XC2 a fost pretins de catre Nick Royalty de indata ce a fost fluturat steagul verde. De aici nu a fost decat un pas pentru Hart sa treaca in frunte, inconjurat de un grup competitiv.

Walker Fowler castiga la clasa XC1 ATV - worcs

John Glauda Jr. a ajuns al doilea la linia de finish, iar Drew Landers a revenit pe podium pe locul 3.

Riderii clasei 4×4 Pro au avut parte de o cursa intensa, pana cand Jay Shadron s-a intors sa concureze la clasa Sportsman A/B.

Kevin Cunningham a reputat victoria cu numarul cinci, tinandu-l pe Landon Wolfe la distanta de a deveni lider. Cat despre Dwight Pollard, acesta a cucerit locul trei.

In clasa WXC, Traci Pickens a lasat impresia ca va adauga palmaresului o noua victorie, lucru care nu s-a intamplat deoarece a fost depasita  de Katelyn Osburn care a preluat conducerea pana la sfarsitul cursei. Angel Knox a completat podiumul WXC terminand pe locul 3.

Walker Fowler castiga la clasa XC1 ATV - atv

In ceea ce priveste raliurile cu SXS-uri, la a treia runda din sezon s-a afirmat riderul Can-Am, Kyle Chaney, urmat de Hunter Miller care in continuare detine punctajul cel mai mare la clasa UXC1 Pro Turbo. Alaturi de el a urcat pe podium si Jamie McCoy.

Raliul juniorilor a fost inca o demonstratie de viteza si putere, cu Layne McCormick, Keaton Henderson si Bryce Husband pe podium.

Seriile 2018 AMSOIL Grand National Cross Country vor continua in Peru, Indiana pe 12, 13 mai unde se desfasoara al doilea raliu anual X-Factory Whitetails GNCC. Se anunta o competitie de unde nu vor lipsi provocarile, pe un teren extrem de dur cu un curs serpuitor prin padure, cu sectiuni rapide pe camp si prin diverse obstacole pe o distanta de 12 mile (≥ 19km). In competitie vor participa de la rideri la inceput de drum si pana la Seniori cu experienta, toti veniti din cele 50 de state si din diverse colturi ale lumii. Pe 12 mai dimineata se va da startul intrecerii cu ATV-uri si cu motociclete dirt bike la clasa Youth (juniori), 4x4 Pro, Pro Women si Amatori, urmand apoi clasele Pro si Top Amatori.

Fanii mai pot urmari in curand raliurile WORCS programate pentru 27-29 aprilie, raliurile ATV MX de pe 14-15 aprilie si cursele cu ATV-uri si UTV-uri Big 6 de pe 5-6 mai.

Te-ar putea interesa si:

CFMOTO Aspar Team castiga Marele Premiu al Qatar-ului!

Pilotul CFMOTO Aspar Team a devenit primul lider Moto3 dupa turul final in care a reusit sa depaseasca cinci concurenti pentru a-si adjudeca victoria.  DAVID ALONSO, CAMPION MOTO3 - Riderul CFMOTO Aspar Team castiga Marele Premiu al Qatar-ului...