12 piloti Top Cross TCS Racing Team au inceput sezonul cu o clasare pe podium

12 piloti Top Cross TCS Racing Team au inceput sezonul cu o clasare pe podium

12.04.2022

In acest weekend, pilotii echipei Top Cross TCS KTM Racing Team au luat startul pe circuitul de la Prundu, in prima etapa a Campionatului National de Motocross, iar 12 din cei 40 de piloti concurenti au urcat pe podium.

Pentru pilotii Top Cross TCS KTM Racing Team, noul sezon din Campionatul National de Motocross a inceput in acest weekend pe circuitul de la Prundu, in judetul Giurgiu. Principala noutate din 2022 este parteneriatul cu Authentic Spirit / ATH Moto, 30 de piloti ai echipei concurand pe motociclete KTM si Husqvarna cu o capacitate intre 50cc si 250cc.

Dupa doua zile intense, 12 din cei 40 de piloti ai echipei aflati la start au urcat pe podium, 3 dintre ei obtinand victoria la clasa la care au participat.

Darius Vintila si-a facut debutul in competitia nationala de motocross pe circuitul de la Prundu si in prima sa cursa din cariera a reusit sa se claseze pe locul secund la clasa 50cc juniori mici.

La clasa 65cc, lupta pentru victorie s-a dat intre doi piloti ai echipei, Sami Dumitru si Tudor Balaban terminand cursa pe primele doua locuri in clasamentul general.

Nicuta Chiujdea si Tudor Stefanescu au fost principalii protagonisti in duelul pentru victorie la clasa 85cc, aceasta fiind si ordinea in care au terminat prima etapa din Campionatul National de Motocross.

La clasa 125cc, Mihai Dine si Mihnea Banu au avut evolutii bune in ambele manse si si-au asigurat pozitiile doi si trei, aceleasi pozitii fiind ocupate de Eross Koppany si Dennis Habeanu la clasa MX2.

Singurul pilot al echipei care a urcat pe podium la clasa MX1 a fost Iosif Petru, clasat al doilea in etapa de la Prundu, iar in competitia fetelor, Aida Cojanu si Stefaniei Bancila s-au clasat pe 1 si 2.

„Dupa 5 ani, pilotii echipei noastre revin la motocicletele KTM si ma bucur ca am avut un inceput de sezon cu 12 piloti pe podium. Sunt mandru de evolutia fiecaruia si mai ales de evolutia celor 13 piloti crescuti la scoala de motocross RAMS MX School care au debutat intr-o competitie oficiala. Cu Authentic Spirit si ATH Moto suntem READY TO RACE in 2022 si cu siguranta va fi un an in care sportivii nostri isi vor atinge toate obiectivele propuse. Le multumesc partenerilor nostri: ATH moto, Authentic Spirit, EGT Romania, Cuibul de lemn, Fundatia SOS, GSC – Global System Communication si Midocar”, a spus Adrian Raduta, antrenorul echipei Top Cross TCS Racing Team.

Pentru pilotii echipei Top Cross TCS KTM Racing Team de la clasele 65cc si 85cc, urmatoarea provocare va fi etapa din Campionatul European, programata pe 16 – 17 aprilie la Sevlievo, in Bulgaria, iar etapa a doua din Campionatul National de Motocross se va desfasura pe 7–8 mai pe circuitul TCS Racing Park.

Te-ar putea interesa si:

Polaris RZR Turbo R stabileste standardul de performanta in 2023

Gama de SSV-uri Polaris RZR Turbo R include modelele SPORT, PREMIUM si ULTIMATE, fiecare disponibil cu doua si patru locuri si promite sa isi uluiasca riderul prin motorul supraalimentat cu putere dovedita. Side-by-side-ul RZR este cunoscut ca pio...

Citeste mai mult