Rezultatele de la MotoGP Silverstone 2015

31.08.2015

Pilotul Movistar Yamaha Valentino Rossi a revendicat a patra victorie a sezonului 2015 MotoGP Silverstone, o cursa desfasurata in conditii meteorologice ploioase, insa acest lucru nu a fost un impediment pentru pilotul de succes, el adunand punctele necesare pentru a conduce in campionat. Danilo Petrucci de la Octo Pramac Racing aproape l-a intrecut pe "Doctor" in ultimele etape, insa a terminat pe al doilea loc, fiind pentru prima oara pe podiumul GP. Andrea Dovizioso din echipa Ducati a completat podiumul pe locul trei.

Rezultatele de la MotoGP Silverstone 2015 - Silverstone

Conditiile cursei au fost discutabile la inceput, oficialii pregatind grila de start ca pentru o cursa uscata. Pilotii de motociclete si-au facut incalzirea pe circuit, insa alegerea anvelopelor slick este una nefavorabila pentru drum umed. Oficialii au decis intr-un final sa intarzie inceperea cursei cu 25 de minute, permitand pilotilor sa schimbe anvelopele.

Coechipierul lui Rossi, Jorge Lorenzo, a avut cel mai bun start, conducand cursa, urmat de Marquez si Tech 3 a lui Pol Espargaro. Coechipierul lui Petrucci, Yonny Hernandez, a fost primul ce a cedat in fata conditiilor de ploaie, prabusindu-se la cateva secunde dupa inceperea cursei. Pozitiile s-au schimbat rapid si succesiv in spatele lui Lorenzo in primele tururi : Marquez, Rossi, Espargaro, Dani Pedrosa, Bradley Smith si Cal Crutchlow, toti au depus presiune pentru a inainta in pozitii. In timp ce pilotii au intrat in ritmul cursei, Rossi si Marquez s-au apropiat de Lorenzo, ce avea un mic avans.

In al doilea tur, Rossi l-a intrecut pe coechipierul sau, iar pilotul spaniol Marquez l-a urmat cateva ture mai tarziu. Asadar, Lorenzo a ajuns pe locul trei in timp ce Crutchlow s-a situat pe locul patru, urmat de Espargaro, coechipierul lui Crutchlow, Jack Miller, Pedrosa si Petrucci.

Rezultatele de la MotoGP Silverstone 2015 - MotoGP

Crutchlow l-a depasit pe Lorenzo pentru locul trei, insa pilotul a fost capabil sa-i raspunda cu aceeasi moneda cateva ture mai tarziu. Miller, ce a avut unele dintre cele mai impresionante performante in acest sezon, s-a pripit dupa ce Crutchlow l-a intrecut si a incercat o miscare agresiva pentru a obtine un avantaj in fata coechipierului sau. "Bobocul" s-a incadrat pe interior si a alunecat pe langa poarta, Miller l-a tras pe Crutchlow si ambii au derapat in afara pistei. Cursa lui Miller s-a terminat acolo, insa Crutchlow a reusit sa se intoarca pe pista. Cu toate acestea, pilotul britanic s-a prabusit la scurt timp dupa reintoarcerea sa, astfel nemaireusind sa termine cursa. Rossi si Marquez au continuat batalia pentru primul loc, Lorenzo facand tot posibilul sa se tina dupa fruntasi. Cu 14 tururi ramase din totalul de 20, Petrucci l-a intrecut pe Pedrosa, pozitionandu-se pe locul patru. Dovi a facut o mutare rapida in fata pilotului de la Repsol Honda pe locul cinci.

In a doua jumatate a cursei, Rossi a continuat sa conduca, Marquez fiind pe urmele lui, iar cei doi se aflau la mai mult de sase secunde in fata lui Petrucci ce se pozitiona pe locul trei. Marquez nu a avut sansa de a-l depasi pe Rossi, iar cand au ramas doar opt tururi din cursa, pilotul Repsol a fost aruncat de pe motocicleta sa, prabusindu-se in afara cursei. S-a dus o lupta crancena, Dovi intrecandu-l pe Petrucci, oferindu-i o pozitie secundara dupa ce Marquez a fost doborat. Pedroso si Lorenzo au continuat sa goneasca indeaproape si Lorenzo a castigat teren, intrecandu-l pe Pedrosa la turul 13. Petrucci a recastigat pozitia lui Dovi.

Cu doar cinci tururi ramase, Petrucci se afla la 2.4 secunde de Rossi, iar la penultimul tur pilotul de la Ducati era la doar 1.7 secunde in spatele Doctorului. In cele din urma Rossi a fost capabil sa gestioneze situatia pentru a evita o lupta tarzie in cursa cu Petrucci. Dovi nu a reusit sa-l prinda din urma pe Petrucci, iar Lorenzo s-a indepartat de Pedrosa, terminand pe locul patru.

Pedrosa a ocupat locul cinci, urmat de Scott Redding de la Marc VDS pe locul sase. Redding anuntase anterior ca va parasi echipa Marc VDS la sfarsitul anului 2015 pentru un loc la Octo Pramac Racing in 2016. Redding a concurat cu modelul RC213V de cand a intrat in clasa MotoGP in 2014. Performanta sa de la Silverstone a reprezentat cel mai bun timp de cand a trecut la clasa premier.

Smith a terminat pe locul sapte urmat de coechipierul lui Dovi, Andrea Iannone, pe locul opt. Rossi a venit la Silverstone la egalitate cu Lorenzo si, dupa aceasta runda, are un avantaj de 12 puncte. Marquez este al treilea, insa este in dezavantaj cu 77 puncte fata de lider. Iannone este al patrulea urmat de Dovi pe locul cinci.