Castigatorii clasei SSP la Motorland

16.04.2018

Pe circuitul Motorland Aragon, Alcaniz, concurentii la clasa SSP 300 au dat tot ce au putut pentru a obtine rezultate cat mai bune.

In primul GP din stagiune, riderul Koen Meuffels a cucerit prima pozitie pe podium la bordul motocicletei sale KTM RC390 R. Membru al KTM Fortron Junior Team, acesta a avut parte de un debut memorabil la Campionatul Mondial FIM SuperSport 300. Pilotul din Tarile de Jos s-a impus in fata compatriotului sau Scott Deroue care a concurat pentru Motosport Kawasaki.

Castigatorii clasei SSP la Motorland - competitie

Mika Pérez (Kawasaki ParkinGO Team) a avut de asemenea o evolutie buna in acest raliu de motociclete viteza, reiterand performantele de anul trecut si reusind sa se califice pe locul 3, cu toate ca a condus in sase din cele unsprezece tururi.

Exceptandu-l pe riderul de saisprezece ani, australianul Tom Edwards (Nutec-Benjan-Kawasaki) care s-a prabusit inainte de a termina turul doi, restul grupului a incheiat cursa, cu Meuffels care l-a intrecut pe castigatorul de anul trecut.

Si Ana Carrasco a fost foarte competitiva, terminand pe locul 6. De observat este ca toti riderii, exceptandu-l pe Meuffels, au condus o motocicleta Kawasaki Ninja 400.

Castigatorii clasei SSP la Motorland - worldssp 300

Insa cine este cel mai nemultumit de rezultatele de la Motorland? Yamaha a asociat WorldSSP300 cu o „competitie nedreapta” si da vina pe organizatorul seriilor, Dorna. Conform declaratiilor ulterioare ale Yamaha Racing, cei 5 rideri R3 bLU cRU Challenge au fost in mod clar dezavantajati de faptul ca restul motocicletelor de pe tabela au avut o superioritate de 10-15kph fata de modelul R3.

La clasa Supersport 600, s-a afirmat Sandro Cortese. Pentru pilotul Moto2, acesta a fost primul triumf in noua clasa. Pe doi s-a clasat Caricasulo, urmat pe podium de Jules Cluzel. In ierarhia generala, conduce Lucas Mahias, cu 58 de puncte.

Te-ar putea interesa si:

2024 KTM X-BOW GT-XR

X-BOW GT-XR este special conceput pentru cei care vor sa experimenteze adrenalina unei masini de curse. Acest sportscar de ultima ora este un vehicul legal de strada si furnizeaza o dinamica neimblanzita, se distinge printr-un design radical si aduce...