Prima etapa MotoGP amanata pentru luni

13.04.2009

Prima etapa a Campionatului Mondial MotoGP, ce trebuia sa se desfasoare ieri seara pe Circuitul International Losail din Qatar, urmeaza sa aiba loc azi la ora locala 9pm.

Competitia a fost amanata datorita unei furtuni violente, fenomen meteorologic extrem de rar in desertul Arabiei, cursa din aceasta seara avand programata sesiunea de incalzire pentru 6:30pm.

Si intrecerea de la clasa 125GP a fost afectata de ploile masive, pilotul italian Andrea Iannone fiind declarat invingator dupa numai patru tururi de circuit efectuate.

Dupa ce startul de la 250GP a fost amanat din cauza acelorasi conditii meteorologice nefavorabile, si intreaga cursa a fost redusa la 13 tururi pentru a nu afecta programul MotoGP, pilotul spaniol Hector Barbera s-a impus in aceasta prima etapa cu ghinion.

Sursa : Motoflash

Te-ar putea interesa si:

Kevin Benavides, plasat pe locul trei dupa a 7-a etapa Dakar 2024

Riderul Red Bull KTM Factory Racing a incheiat a saptea etapa a raliului Dakar 2024 pe locul 3. Kevin Benavides concureaza cu o motocicleta KTM model 450 RALLY si se situeaza pe locul al cincilea general in clasamentele provizorii. Colegul de echipa,...