Franta pe primul loc la MX-ul Natiunilor

10.10.2018

Motocross-ul Națiunilor 2018 s-a desfășurat pe circuitul RedBud din Michigan între 5-7 octombrie, în condiții de pistă umedă și noroi.

Franța s-a impus pe dirt track obținând victoria, iar tânărul rider spaniol Jorge Prado a avut cea mai bună evoluție la clasa MX2. El a urcat pe podium după ambele raliuri.

La numai o săptămâna după ce a obținut titlul de campion mondial la clasa MX2 și după un șir întreg de evenimente, Prado a revenit pe traseul competițional din Statele Unite ale Americii, pe faimosul RedBud pentru a reprezenta echipa Spaniei alături de ceilalți membri, José Antonio Butrón și Carlos Campano.

Echipa spaniolă a fost la înălțime, rezultatele ilustrând o îmbunătățire notabilă față de anul trecut, chiar din rundele de calificare. La clasa MXGP, Butron s-a clasat pe poziția a șasea.

În schimb, Campano a avut ghinion după ce radiatorul motocicletei sale s-a rupt. Acesta nu a putut face nimic pentru a evita impactul, în situația nefericită în care un alt pilot a căzut în fața sa.

Duminică au avut loc trei curse cu motociclete cross: prima cursă cu partajare MXGP + MX2, cea de-a doua cu MX2 + MXOpen și a treia cu MXGP +MXOpen. La bordul motocicletei KTM 250cc, galicianul Prado a trebuit să facă față avalanșei de modele 450cc și a reușit chiar să conducă atunci când Tony Cairoli s-a prăbușit la un moment dat.

Cu toate că mai târziu Prado a fost depășit de veteranii Herlings și Paulin MXGP, el s-a clasat pe a treia poziție și a fost primul din categoria sa. În cursa respectivă, celălalt spaniol la cârmă, José Butrón, a ajuns la finish al 17-lea.

Al doilea raliu, MX2+MXOpen, s-a încheiat de asemenea în mod favorabil pentru Jorge Prado. Victoria i-a aparținut de această dată lui Glenn Coldenhoff (MXOpen), care s-a afirmat în fața rivalului Hunter Lawrence (MX2). Prado (MX2) a urcat pe podium după un duel strâns cu britanicul Ben Watson. Deși nu a fost cel mai bun din categoria sa în această cursă, galicianul a avut avantajul rezultatului combinat din prima și a două etapă care l-a menținut în fruntea piloților MX2.

O problemă mecanică i-a stricat planurile lui Carlos Campano. Riderul din Andaluzia s-a clasat pe poziția 22 după ce motocicleta s-a oprit pe ultimii metri, spulberând șansele Spaniei de a se califica a doua în ierarhia MXoN.

Ultima cursă off road pe circuitul RedBud a fost MXGP+MXOpen. José Butrón și Carlos Campano s-au clasat pe locurile 18, respectiv 22.  Rezultatele plasează echipa spaniolă pe poziția a 8-a în clasamentul general al competiției Motocross-ul Națiunilor 2018, cu 10 puncte în plus față de ediția precedentă.

Echipa Franței s-a plasat pentru a cincea oară consecutiv în fruntea clasamentului. Riderii Gautier Paulin, Dylan Ferrandis și Jordi Tixier nu au câștigat niciuna dintre cursele de duminică, însă evoluția constantă și o doză de noroc au adus victoria de partea lor.

Piloții olandezi au dominat prin victoria lui Jeffrey Herlings (MXGP) în prima cursă, apoi în a doua prin succesul lui Glenn Coldenhoff (MXOpen). Coldenhoff și Herlings (MXOpen+MXGP) s-au impus în a treia cursă.

În orice caz, problemele mecanice cu care s-a confruntat Calvin Vlaanderen (poziția 36) l-au obligat pe acesta să abandoneze în prima cursă, iar în cea de-a doua nu a participat. Echipa motocross a Olandei s-a calificat pe poziția a treia în clasamentul MXoN.

Pe locul doi în Motocross-ul Națiunilor s-a clasat Italia. Cu prăbușirea lui Cairoli în prima cursă, echipa italienilor a fost practic numaila doi pași de a-și adjudeca victoria.

Echipa americanilor a avut parte de cel mai mare eșec, cu toate că se număra printre favoritele la titlu și „juca” acasă.
Nici Eli Tomac, nici Justin Barcia sau Aaron Plessinger nu au reușit de această dată să se ridice la înălțimea așteptărilor. Plessinger a concurat la clasa MX2 unde a luat parte în două raliuri și s-a calificat pe locurile 16 și 18. Despre Plessinger se spunea că va fi cel mai mare rival al lui Prado la categoria din care fac parte, însă spaniolul a avut incomparabil o evoluție mult mai solidă.