Joel Hetrick - Învingător la cursa Ironman pentru al treilea an consecutiv

08.05.2018

Runda a patra a Campionatului Național de Motocross ATV 2018 s-a desfășurat pe 5 mai în Crawfordsville, Indiana. Deși Sam Rowe (Kyler Lenz Motorsports) a obținut primul ATVMX Pro holeshot din cariera sa, câștigătorul competiției a fost Joel Hetrick (Fosgate/Ti-Lube/Honda) care s-a instalat repede pe prima poziție și nu a mai privit înapoi. Traseul de mare viteză a fost exact ce i-a trebuit lui Hetrick pentru a obține un avantaj considerabil, lăsându-i pe ceilalți rideri în urmă și a executat salturile înalte cu ușurință și grație în șaua modelului său de Honda, în uralele fanilor prezenți la competiție.

Joel Hetrick - Învingător la cursa Ironman pentru al treilea an consecutiv - Joel Hetrick

Competitorul său principal, Chad Wienen (Motorsports/Yamaha/Maxxis) s-a plasat pe locul al doilea, o performanță remarcabilă având în vedere faptul că a pornit cursa de la mijlocul grupului și a trebuit să își facă drum până în față, dar câteva greșeli l-au costat suficient timp pentru a îi permite lui Joel Hetrick să obțină victoria în prima cursă fără dispută serioasă, iar Thomas Brown (Tbrown84 Training/CST Tires) s-a poziționat pe locul trei la linia de finish.

Joel Hetrick - Învingător la cursa Ironman pentru al treilea an consecutiv - ATV MX National Championship

A doua cursă a fost la fel de captivantă, fiecare rider luptându-se pentru un start cât mai bun și pentru oportunitatea de a își corecta greșelile săvârșite pe parcursul primei întreceri. Din nou, Hetrick a reușit să se poziționeze în fruntea grupului cu rapiditate, iar în scurt timp a obținut un avantaj considerabil, în măsură să îi permită să facă unele mici greșeli fără a pierde locul fruntaș. Rezultatul la linia de finish a fost aproape identic ca în prima cursă, cu Wienen pe locul doi și Thomas Brown pe locul trei după o luptă acerbă cu Jeffrey Rastrelli.

Atmosfera pe podium a fost plină de entuziasm și veselie: Hetrick a relatat din poziția de învingător că se simte cu adevărat fericit că poate părăsi campionatul cu fruntea sus, puternic și sănătos. Ziua lui Wienen nu a fost la fel de strălucită pe cât ar fi sperat, dar locul doi l-a mulțumit în cele din urmă după cele câteva probleme întâmpinate pe traseu. Brown a fost descris ca fiind euforic să se poziționeze pe locul 3 și a promis că va munci din greu pentru a își urca ATV-ul Yamaha din nou pe podium!

Dezamăgirea principală i-a aparținut lui Jeffrey Rastrelli - locul 4 pe care l-a ocupat înseamnă prima dată în acest sezon când nu are ocazia să urce pe podium. După o cursă strânsă cu Brown pentru locul 3, acesta a fost învins, dar rivalitatea dintre cei doi rămâne să își găsească deznodământul în rundele următoare.

Următoarea cursă a seriei, runda a cincea, se va desfășura pe High Point Raceway în Mount Morris, Pennsylvania. Și acest traseu pare să favorizeze stilul de pilotare al lui Hetrick, însă pozițiile în campionat nu sunt încă bătute în cuie, primii doi fiind la distanță de doar trei puncte - acest fapt nu poate fi decât o veste bună pentru fanii curselor de ATV care așteaptă cu entuziasm o cursă intensă între riderii de top.