Can-Am - Dominație în competițiile ATV/UTV din America de Nord

03.07.2018

ATV-urile și side-by-side-urile de la Can-Am au obținut numeroase victorii la competițiile care s-au desfășurat la sfârșitul lui iunie in Missouri și West Virginia.

Piloții Can-Am de side by side au ocupat de două ori podiumul la clasa UTV Turbo la runda a 4-a și a 5-a din competiția Lucas Oil Off Road Racing Series din Wheatland, Mo, iar piloții de ATV au ieșit de 5 ori victorioși la seria de cross-country Snowshoe Grand National (GNCC) din West Virginia.

UTV Can-Am

În cursa Show Me State, Tim Farr, o legendă în domeniul curselor off road, a participat de la volanul unui side by side Can-Am Maverick X3, și a învins în cursa de duminică pe un teren foarte noroios, la numai o zi după ce colegul său Kyle Chaney obținuse o altă victorie pentru Can-Am. În total, la această competiție, vehiculele Can-Am Maverick X3 au obținut două victorii în clasele din care fac parte iar piloții lor au urcat de șase ori pe podium.

„Sunt foarte mulțumit de Can-Am Maverick X3-ul meu” a declarat Chaney. „După câteva ture, am reușit să ies în frunte, dar nu mi-a fost ușor să mențin avantajul deoarece Corry Weller, la volanul altui X3, m-a contestat pe tot parcursul cursei.”

Weller a terminat pe locul 3, puțin după colegul său (tot pilot de X3) Paul O’Brien. Astfel, Can-Am a obținut toate pozițiile de pe podium.

La Snowshoe Grand National, piloții Can-Am au obținut 5 victorii de clasă și 14 locuri pe podium din cele 14 posibile. Landon Wolfe, la volanul unui Can-Am Renegade X xc 1000R a obținut a doua victorie clară în competițiile profesioniste de ATV, iar locul 2 a fost ocupat de către Kevin Cunningham care a trecut linia de finish la 5 secunde după acesta.

ATV Can-Am

Piloții de ATV-uri Can-Am au ocupat locuri pe podium și la grupa 4x4 A și 4x4 B și au ieșit învingători la 4x4 C și 4x4 Lite.

Can-Am a profitat și de acest prilej pentru a demonstra tuturor celor interesați că momentan se află într-o poziție clară de dominanță în domeniu. Cine este familiarizat cu ingineria Can-Am și cu detaliile tehnice de construcție ale modelelor de ATV și UTV nu va fi surprins, iar modelele învingătoare din ambele clase sunt disponibile pe site-ul ATVRom la cele mai bun prețuri din România.