Finalistii clasei UTV in prima runda nocturna BITD

16.10.2018

Cursele cu UTV-uri înregistrează probabil cea mai mare creștere pe segmentul de raliuri offroad la ora actuală. Platforma UTV asigură performanțele cele mai înalte în raport cu costurile entry level rezonabile practicate.
În unele întreceri sunt admise vehicule de serie, dar sunt și o multitudine de competiții destinate SSV-urilor modificate. În statele din întreaga lume se organizează serii de raliuri care implică pilotarea pe terenuri foarte diversificate și care se adresează riderilor cu diferite nivele de experiență.

Alături de SCORE Internațional (seriile faimoase pentru raliuri precum Baja 500 și Baja 1000 din Mexic), Best in the Desert constituie cea mai importantă competiție off road din SUA. BITD se mândrește de asemenea cu promovarea și organizarea celor mai sigure curse de profil din teritoriu. Dintre cele șapte curse din campionat, se disting raliuri care și-au câștigat titulatura de „iconice” precum MINT 400 și Vegas To Reno.

Vegas to Reno este raliul off road cu cel mai lung traseu de parcurs și s-a desfășurat de curând, 11 - 14 octombrie în Laughlin, Nevada.
La acest eveniment nu au întârziat să se înscrie rideri veterani cu un palmares intimidant de victorii ca pilotul Adam McGill care a concurat în multe rânduri în seriile cross country naționale (Grand Național Cross Country Series).

Raliul Method Race Wheels Laughlin Desert Classic prezentat de Polaris s-a desfășurat în Laughlin, Nevada pentru a treia ediție anuală consecutivă, după ce evenimentele din 2016 și 2017 s-au bucurat de un succes răsunător.

La cursa nocturnă, clasa UTV Pro (Production), podiumul a aparținut riderilor de modele SXS Polaris: Robert Vanbeekum, Macy Poelman și Seth Quintero. În Top 5 la raliul nocturn s-a impus și pilotul Yamaha, Gunner Savage.

La clasa UTV Turbo, podiumul în schimb a fost împărțit între piloții de SSV-uri Can-Am și Polaris.

Pe primul loc s-au clasat Phil Blurton și Brett Cominskey, urmați de Justin Lambert și Branden Sims. Phil Blurton deținea în plus un avantaj de 30 de puncte în fața lui Branden Sims în clasamentul UTV Turbo.

Programul celorlalte zile a fost rezervat curselor cu mașini modificate și camioane.

Phil Blurton a fost încă o dată cel mai rapid. În total au participat 93 de rideri la raliurile cu UTV-uri.
Vehiculul Can-Am Maverick X3 No-Limit cu numărul de concurs #944 și-a dovedit performanțele ajungând la linia de finish cu aproape 3 minute înainte de concurență. Rezultatul înseamnă pentru Blurton al doilea campionat câștigat.

Brett Comiskey s-a calificat al doilea în ierarhia generală și de asemenea este poziționat în fruntea clasei UTV Unlimited.

În vreme ce UTV-urile Can-Am au tronat la clasele Turbo și Unlimited prin victoriile lui Cominskey și Blurton, laclasa Production podiumul a aparținut puternicelor Polaris RZR.

Dintre cei 93 de concurenți înscriși, doar 65 au încheiat cursa. Evenimentul a fost unic prin faptul că a fost o rundă nocturnă BITD în premieră.

După acest raliu, mai rămâne o singură rundă în calendarul 2018 Best in the Desert - Pahrump Nugget “250” prezentată tot de constructorul american Polaris. Cursa a fost programată pentru 29 noiembrie - 2 decembrie. Sezonul competițional 2019 va debuta în ianuarie cu două raliuri off road în Arizona.

Te-ar putea interesa si:

Gama 2025 KTM XC este aliniata la start!

Gama 2025 KTM XC este aliniata la start!  Seria de modele 2025 KTM XC si XC-F aduce multiple update-uri adoptate direct prin eforturile echipei  KTM Factory Racing, devenind una dintre cele mai READY TO RACE game de motociclete cross-country i...