Cairoli si Jonass, victorie la Redsand

26.03.2018

Raliurile 2018 MXGP La Comunitat Valenciana vor ramane in cartile de recorduri pe Circuitul Redsand din Spania. Pista cu nisip lunga de 1730 metri din Valencia a fost pentru prima data gazda curselor de motociclete MXGP, unde riderii s-au intrecut intr-un adevarat spectacol de forte si performante pe doua roti. La eveniment au participat in jur de 26 000 de fani. Urmatoarea runda a Campionatului FIM Motocross este MXGP Trentino si va avea loc in Pietramurata, Italia pe 7-8 aprilie.

Cairoli si Jonass, victorie la Redsand - competitie

Campionul mondial FIM Motocross Antonio Cairoli din echipa Red Bul KTM Factory Racing a adaugat palmaresului prima victorie MXGP. La clasa MX2, un alt veteran, riderul Pauls Jonass, a avut parte de un weekend la fel de palpitant si rezultate spectaculoase.

De la coborarea portii pentru prima runda a MXGP si pana la final a domnit o atmosfera incendiara, in public fiind prezenti mii de fani. La plecarea din primul colt, pilotul Romain Febvre din echipa Monster Energy Yamaha Factory a declansat flacarile Fox Holeshot.

Cine credeti ca s-a aflat chiar in spatele fostului campion MXGP din Franta? Antonio Cairoli a inceput cursa intr-un mod exploziv, in timp ce Clement Desalle concurent Monster Energy Kawasaky Factory Racing a reusit sa se claseze abia pe locul 4.

Febre a condus pana in momentul cand a fost depasit de Cairoli care a preluat conducerea, iar alte rasturnari de situatie nu au intarziat sa apara, cu Herlings care a profitat de ocazie pentru a-l depasi pe Desalle un viraj mai tarziu.

In a doua jumatate a raliului, Herlings a fost constant in pozitie de atac, acesta gasind pana la urma o cale de a trece de Febvre. Herlings a terminat cu 4, 6 secunde mai tarziu decat Cairoli, urmat imediat de catre Febre si Desalle.

Cairoli si Jonass, victorie la Redsand - motociclete

A doua jumătate a cursei, Herlings a fost în plin atac, câștigând 2 secunde pe Cairoli și pe Febvre într-o singură etapă. Doar până la data de 14 a 18-a, Herlings a găsit o cale peste trecutul Febvre. Câștigătorul a fost Cairoli, iar Herlings a terminat cu 4.6 secunde mai târziu, urmat de Febvre și Desalle.

Gajser, Seewer si Lieber si-au disputat pozitia a cincea, insa in turul final, Gajser s-a prabusit, terminand pe locul 8.

Nu multi se asteptau ca Herlings, dupa ce a cazut in turul de deschidere, sa recupereze rapid, insa numarul #84 ii depasea deja in turul 4 pe Butron, pe Jeremy Van Horebeek de la Monster Energy Yamaha Factory MXGP, pe colegul de echipa Glenn Coldenhoff si pe Tim Gajser.

Declaratia lui Tony Cairoli (Red Bull KTM Factory Racing): „Sunt foarte incantat de acest weekend si in continuare cautam cel mai potrivit set-up pentru motocicleta, dar am realizat cateva schimbari favorabile. Totul a decurs cum nu se poate mai bine aici in Spania, este cea de-a 84a victorie GP asa ca sezonul pare promitator si sunt fericit sa lupt cu un adversar cum este Jeffrey”.

Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing): „Am vrut sa castig, bineinteles, insa am dat-o in bara cu ambele starturi. Din fericire, am putut imbunatati situatia si am trecut de adversari rand pe rand”.

Clement Desalle (Monster Energy Kawasaki Factory Racing): „Startul de ieri nu a fost cum mi-am dorit, asa ca astazi am optat pentru alta strategie care m-a ajutat mult avand in vedere ca aceasta clasa este intr-adevar competitiva, cei 8 sau 10 rideri sunt la un nivel foarte ridicat. Ma simt pozitiv pentru inceputul de sezon. "

Fanii locali au fost cei mai galagiosi in timpul raliurilor din clasa MX2. Paul Jonass din echipa Red Bull KTM Factory Racing a fost castigatorul cursei, insa colegul sau spaniol mai tanar, Jorge Prado, a fost in atentia entuziastilor din public.

Riderul Darian Sanayei care piloteaza o motocicleta Kawasaki a dovedit in acest weekend ca este rapid. Jonass a obtinut scorul perfect de 50 de puncte si a castigat a sasea cursa din cele sase de anul acesta, fiind urmat de Sanayei, Prado, Olsen si Lawrence.